ROBOTİK KAYNAK

KUKA ROBOT ve FRONİUS TPS 3200 KAYNAK MAKİNASININ BİRLİKTELİĞİNDEN MÜKEMMEL KALİTEDE KAYNAKLI BİRLEŞİMLER.

12.12.2017 tarihinde açılışı yapılan Robotik Kaynak Atölyemizde eğitim-öğretim çalışmaları ve kaynak uygulamaları yoğun bir şekilde devam ediyor.

Egitimler
Çalıştılar
Başardılar
Sonuclar
 • Robot Sisteminin Bileşenleri
 • SmartPad Kullanımı
 • Robot Aksları ve Hareketleri
 • Robot Eksenleri ve Hareketleri
 • Çalışma Düzlemleri
 • İşletim Modu sistemleri
 • Yeni çalışma sayfası açma
 • Açılan sayfaya komut girme
 • Haraket komutları
 • Kaynak komutları
 • Job Seçimi
 • Kaynak tutuşturma parametreleri
 • Kaynak parametreleri
 • Kaynak hareketi parametreleri
 • Kaynak sonu parametreleri
 • Komutları silme,değiştirme
 • Öğretilen noktayı touch up
 • Kaynak yaptırma

Endüstriyel Robot temel olarak kontrolör, manipülatör ve Teach Pendant (SmartPAD) bölümlerinden oluşmaktadır.

Kontrolör, Endüstriyel Robotta istenen hareketlerin yapılması ve çevre birimlerle uyumlu çalışmanın sağlanması amacıyla bilgisayar tarafından ilgili programa bağlı olarak üretilen sinyaller doğrultusunda gerekli kontrol işlemlerinin yapıldığı sistem birimidir.

Manipülatör, Endüstriyel Robot sistemin esas hareket eden ve çok sayıda akstan oluşan insan koluna benzer kısmıdır. Robotların manipülatör hareketinin belirtilmesi amacıyla negatif ve pozitif bir yön belirtilmiş doğruya eksen adı verilmektedir. Genel anlamda manipülatör deyince, asıl mekanik düzeni oluşturan robot kolu akla gelmektedir. Manipülatör yanda  görüldüğü gibi, robotun kinematik zincirini oluşturan ve sahip olduğu eksenleri doğrultusunda hareket etmeyi sağlayan birbirine bağlı çok sayıda hareketli akstan ile birlikte ilgili mekanik ve elektronik aksamın oluşturduğu robot kolu olarak ifade edilebilmektedir.Manipülatör hafif alaşım dökümden yapılmış 6-eksen mafsallı kola sahiptir.

SmartPAD, KUKA robotların programlanması ve kontrol edilmesinde kullanılan yeni nesil öğretme paneli (Teach Pendant) olarak kullanılmaktadır. KUKA smartPAD’in yansımasız dokunmatik ekrana, 12 yönlü 6D fareye ve ergonomik bir yapıya olması, kullanımının rahat olması gibi sahip olduğu avantajlı özellikler sayesinde Endüstriyel robotun programlanması ve kontrol edilmesi son derece basit, hızlı ve güvenli bir şekilde yapılabilmektedir

Endüstriyel robotların programlanmasında, Aktif Programlama tekniklerinin temelinde bilgisayar veya Teach Pendant gibi sayısal tabanlı öğretme işlemleri yer almaktadır. Aktif programlama ile endüstriyel robotların programlanması daha kolay ve daha gelişmiş bir şekilde yapılabilmektedir.

On-Line (Çevrimiçi) Programlama, gerçek bir robot kullanılarak robot programlarının üretilmesi tekniğidir. On-Line Programlamada kullanılan Teach Pendant, genellikle Öğretme Kutusu (Teaching Box) olarak da ifade edilmektedir.
Teach Pendant ile programlamada temel olan şey, Endüstriyel Robot tarafından yapılması istenen işlerin programcı tarafından öğretilerek ve gerekli kodlamalar yapılarak robot program hafızasına yüklenmesidir. Yanda Teach Pendant ile bir endüstriyel robotun programlanması görülmektedir. Manipülatörün hangi hızda ve nasıl hareket edeceği her bir aks dikkate alınarak Teach Pendant yardımıyla programcı tarafından robot program hafızasına alınmaktadır. Bu şekilde yapılan programlama bir isim ile sisteme kayıt edilerek, daha sonra istenildiğinde ilgili
programın çağırılmasıyla robot tarafından ilgili işlerin yapılması  sağlanabilmektedir.

Bilgisayar olmayan yerlerde robotların programlanması ve gereken bütün işlemler için Teach Pendant rahatlıkla kullanılabilmektedir. Ayrıca OLP ile program geliştirme esnasında gerekli olan manipülatör pozisyonlarının belirlenmesi işlemlerinde Teach Pendant büyük kolaylık sağlamaktadır. Böylelikle istenen pozisyon koordinatları doğrudan belirlenerek hafızaya alınarak gerekli yerlerde kullanılabilmektedir

Off-Line Programlama (OLP – Off-Line Programming), Endüstriyel Robotun öngörülen işlevlerini yerine getirmesi amacıyla, yapması gereken hareket ve işlere yönelik program kodlarının bilgisayarlar vasıtasıyla yazılıp derlenmesi (Kuka.Sim Pro programıyla simülasyon laboratuvarında),isteğe bağlı olarak simüle edilmesi ve nihayetinde robota yüklenmesi sürecidir.

Yanda  OLP tekniği ile bir endüstriyel robotun programlanması görülmektedir.
Off-Line Programlamada, robot mevcut çalışmasını sürdürürken (üretim çalışmaları devam ederken), aynı zamanda robota yönelik yeni bir program geliştirilebilmektedir. Üstelik robot çalışma alanı ile programlama alanının aynı ortamda olma zorunluluğu da bulunmamaktadır. Ayrıca endüstriyel robotun programının geliştirilmesi için robotun montaj edilmesine de gerek duyulmamaktadır.

Endüstriyel Robotların programlanmasına Kuka.Sim (offline) ve SmartPAD (online) gibi sayısal tabanlı öğretme işlemleri yer alır.

Komutları Eşleştir
Komutları Kategorile
Boşluk Doldurma

DERS SUNUMLARI

Genel Sunumlar-Kaynak İle İlgili Sunumlar

ROBOTİK BİLGİ DEPOSUNA BAKTINIZ MI?

Robot sistemleri ve robotik kaynak hakkında daha fazla bilgi için depoya gidiniz