PoWer Cut 100i

Yazılar geri dön

PoWer Cut 100i

İnverter  teknolojisine sahip taşınabilir havalı plazma kesme makinasıdır.

Makine özelliklerine geçmeden önce PLAZMA NEDİR? konusuna bir açıklık getirelim.

Madde gaz halinde iken doğru koşullar altında maddeye enerji verilmeye devam edilmesi, maddenin ya da metalin plazma haline geçmesine yol açar. Enerjinin kaynağı elektrik olabileceği gibi, plazma kesimde bu kaynak ısıl veya ışın kökenli de olabilir.

Plazma safhasını gaz safhasından ayıran en önemli farklılığı elektriği iletmesi, çok yüksek sıcaklıkta olması ve ışık yaymasıdır. Maddenin plazma hali, serbest halde gezinen elektronlardan ve elektronlarını kaybetmiş atomlardan (iyonlardan) oluşmasıdır. Günümüzde plazma kesim  teknolojik olarak evrimleşerek imalat ve sanayide, tıpta, ışıklandırmada, televizyonlarda, enerji üretiminde (nükleer) ve daha birçok teknolojide kullanılmaktadır. Plazma oluşumunda eşit miktarda pozitif ve negatif yük içerir. Elektriği ileten tüm maddelere uygulanan prensiplerin çoğu plazmalar için de geçerlidir. Plazma gibi plazma kesim de elektrik alandan ve manyetizmadan etkilenir. Plazma sıcaklıklarına  göre ve hacimlerindeki yüklü parçacıklarına göre sınıflandırılırlar. Floresan lambalarındaki ışıldama, kaynak sırasında görülen mavi ışık yıldırım ve şimşek de birer plazmadır. Güneşin içerisinde farklı türlerde plazmalar vardır. Kutuplarda görünen auroralar da bir çeşit plazmadırlar. Sonuçta metallerin kesiminde de kullanılmasına olanak vardır.

PLAZMA KESME NEDİR?

Doğru akım güç kaynağının basınçlı havayı iyonize ederek plazma haline getirmesi sayesinde iletken malzemelerde kesme işleminin gerçekleştirilmesidir. Kesme işleminin gerçekleşmesi için, güç kaynağı, sürekli sabit basınçlı hava, uygun tipte torç gereklidir. Plazma kesme işlemi tüm iletken metallere uygulanabilmektedir. Plazma kesme teknolojisi sayesinde kesme işlemine ilave olarak oluk açma işlemini de gerçekleştirebilirsiniz. 

NEDEN PLAZMA KESME?

Günümüzün rekabetçi koşulları üreticileri imalat maliyetlerini en aza indirmeleri yönünde zorlamaktadır. Maliyetleri en çok etkileyen unsurlar, üretim hızı, üretim kalitesi, işçilik giderleri, fire maliyetleri, yeniden işleme maliyetleri, sürekli ihtiyaç duyulan kesme memeleri ve kesme gazlarının bedelleri olarak sıralanabilir. 

Yüksek kesim hızları sayesinde daha az zamanda daha çok üretim 
Kullanılan geleneksel yöntemlere oranla daha yüksek hızda kesim yapabilirsiniz. Bu sayede daha az işçilik maliyetleriyle daha fazla üretim yapabileceksiniz.

Ön tav yapmaya gerek yok 
Kesme işleminden önce kesilecek malzemeyi belli bir sıcaklığa kadar ısıtmanıza gerek yok. Sadece tetiğe basarak kesime başlayabilirsiniz. Bu sayede hem gaz sarfiyatından hem de ön tav süresindeki işçilik kayıplarından tasarruf edebilirsiniz.

Yeniden işlem yapmaya gerek yok 
Üstün teknolojili kesme torçları sayesinde mükemmel kesim kalitesi elde edersiniz. Bu sayede cüruf temizlemek veya yüzey düzeltmek için zaman kaybetmezsiniz.

Plazma kesme yöntemi ne tür uygulamalarda kullanılır?
Plazma kesme yöntemi 25 mm’nin altındaki çelik ve demir dışı metallerin kesimi için idealdir. Oksi-asetilen ile kesmede operatörün kesme hızını dikkatli bir şekilde kontrol etmesi ve oksidasyonu sağlaması gerekmektedir. Plazma kesme yönteminde ise bu işlem oldukça basittir. Metal hasır kesimi gibi oksi-asetilenle kesilmesi neredeyse imkansız olan bazı özel uygulamalarda plazma kesme yöntemi mükemmel sonuçlar verir. Mekanik yöntemlerle kıyaslandığında  plazma kesme yöntemi daha hızlıdır. Ayrıca düz olmayan kesim işlemleri de bu yöntemin kullanılmasıyla kolaylıkla yapılabilir. 

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

Yazılar geri dön