Metal Heykel Sanatı (Metal Sculptures)

Yazılar geri dön

Metal Heykel Sanatı (Metal Sculptures)

Atölyemizde yapmış olduğumuz metal heykel çalışması.

Teknik Resimde imkansız resim olarak geçen veya optik göz yanılması olarak ta nitelendirdiğimiz bir izometrik çizimin metal heykele dönüşümünün hikayesi.

Sanatın üç boyutlu ifade alanıdır heykel. Figüratif veya soyut.

Heykel , taş,ahşap işleme , maden, kil, alçı gibi çeşitli maddelerden yontularak veya bakır , tunç, kalay, kurşun altın gibi metaller kalıba dökülerek, ağaç, taş, fildişi gibi malzemeleri oyarak,  ya da çeşitli materyalleri birbirine ekleyerek yapılan  bir sanattır. Yani heykel yapımında kullanılan başlıca teknikler oyma, biçimlendirme, inşa ve birleştirmedir.

BİRLEŞTİRME

Bu yöntemde, önceden biçimlendirilmiş malzeme parçaları bir araya getirilir. Tek bir malzeme kütlesinin kullanıldığı oyma ve biçimlendirme yöntemlerinden farklı olarak, birleştirme yönteminde metal borular, çubuklar, levhalar ya da sac gibi çeşitli malzemeler kullanılabilir. Birleştirme terimi daha çok, buluntu nesnelerin ya da hazır nesnelerin bir araya getirilmesiyle yapılan heykeller için kullanılır. Metal heykellerde, kaynağın yanı sıra lehimleme ve dövme gibi teknikler de kullanılır.

Bizde bu ve benzeri şekilleri neden metalden yapmayalım? Düşüncesinden yola çıkarak zahmetli ancak sonucu güzel bir çalışma yaptık. Bu çalışmada emeği geçen  herkese teşekkürler.

Üst kısımdaki imkansız (optik illüzyon) şekil:Parçalar şerit testerede açılı olacak şekilde kesildi. Kesilen parçalar sırayla puntalanarak kontroller sonrası mig-mag kaynak yöntemiyle birleştirildi. Birleşim yerleri avuç içi taşlama ile temizlendi.

Alt Kaide: Tabanı üçgen oluşturacak şekilde profil malzemeden imal edildi. Profil malzemeler şerit testerede açılı olacak şekilde kesildi. Açı ve gönye kontrolü sonrası gazaltı kaynağı ile birleştirildi ve taşlandı. Piramidi oluşturacak diğer profiller açılı bir şekilde kesildi ve gazaltı kaynağı ile birleştirildi. Birleşim yerleri taşlandı. Sac malzemeler üçgen olacak şekilde giyotin makasta kesildi.Şaseye içten kaynak yoluyla birleştirildi.

Kaynak sonrası yapılan işlemler ise çelik macun çekildi ve zımparalanarak yüzey yoklaması yapıldı.

Tabanca yardımı ile astar boya yapıldı.

Son yoklamalardan sonra akrilik boya ve sonrasında vernikleme uygulaması yapıldı.

 

Açık Lise Öğrencimiz Gökhan YAŞAR ın akrilik boya çalışmasından kısa bir kesit

 

Açık Lise: Birol Binbir-Gökhan Yaşar

ATP-12D: Kürşat Bahadır UZUN- Samet YOLDAŞ

 

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

Yazılar geri dön