MasterMig 350

Yazılar geri dön

MasterMig 350

MİG-MAG kaynak yöntemi :

Bu yöntemde kaynak için gerekli ısı, sürekli beslenen  ve ergiyen bir tel elektrodla kaynak banyosu arasında oluşturulan ark yoluyla ve elektroddan geçen kaynak akımının elektrodda oluşturduğu direnç ısıtması aracılığı ile üretilir. Elektrod çıplak bir tel olup, elektrod besleme tertibatıyla kaynak bölgesine sabit bir hızla sevk edilir. Çıplak elektrod, kaynak banyosu, ark ve  esas metalin kaynak bögesine komşu bölgeleri, atmosfer kirlenmesine karşı dışarıdan sağlanan ve bölgeye bir gaz memesinden iletilen uygun bir gaz veya gaz karışımı tarafından korunur.

Ergiyen elektrodla gazaltı kaynağı fikri 1920’lerde ortaya atılmış olmakla birlikte, ticari anlamda ancak 1948’den itibaren kullanılmaya başlanmıştır. Yöntem önceleri soy gaz koruması altında yüksek akım yoğunluklarında ince elektrodlarla gerçekleştirilen bir kaynak yöntemi olarak benimsenmiş ve temelde alüminyumun kaynağına kullanılmıştır. Ergiyen metal elektrod ve soy gaz kullanılması nedeniyle yönteme MIG (Metal Inert Gas) kaynağı adı verilmiştir. Yöntemde daha sonra düşük akım yoğunluklarıyla ve darbeli akımla çalışma, daha değişik metallere uygulama ve koruyucu gaz olarak aktif gazların (CO2) ve gaz karışımlarının kullanılması gibi gelişmeler meydana gelmiştir. Bu gelişmeler, aktif koruyucu gazın kullanıldığı yönteme MAG (Metal Active Gas) kaynağı adının verilmesine neden olmuştur. Bu ad ayırımı sadece yöntemin adını belirtmek isteyenlerde sıkıntı yaratmış ve bu nedenle çeşitli ülkeler yöntemi belirtmek amacıyla değişik adlar kullanmaya başlamıştır.

Amerika’da bu yönteme “GMAW – Gaz Metal Ark Kaynağı “, İngiltere’de ve Almanya’da ise “MIG/MAG Kaynağı” adı verilmektedir. Ülkemizde de, “Ergiyen Elektrodla Gazaltı veya MIG/MAG Kaynağı” adları kullanılmaktadır.

Gazaltı kaynağında ark boyu kaynak makinası tarafından kontrol edilir. Kaynakçıdan beklenen, gaz memesini kaynak banyosu üzerinde sabit bir yükseklikte tutarak (genellikle 20 mm) belirli bir hızda hareket ettirmesidir. Ark boyunun kaynak makinası tarafından kontrol edilmesi nedeniyle bu yönteme “Yarı Otomatik Kaynak Yöntemi” adı verilmiştir. Otomatik kaynak yönteminde yukarıda açıklanana ek olarak gaz  memesi de iş parçası üzerinde belirli bir hızda otomatik olarak hareket eder. Bu durumda kaynakçının kaynak işlemine fiili bir katkısı yoktur.

Alaşımsız çelikler, yüksek mukavemetli düşük alaşımlı çelikler, paslanmaz çelikler, alüminyum, bakır, titanyum ve nikel alaşımları gibi ticari açıdan önemli tüm metaller uygun koruyucu gaz, elektrod ve kaynak değişkenleri seçmek şartıyla, bu yöntemle kaynak edilebilirler.

 • Tel sürme ünitesi güç ünitesinden ayrılabilen tipte yarı-otomatik gazaltı (MIG/MAG) kaynak makinesidir. Çalışma esnekliğini arttırmak ve güç ünitesinden daha uzak bölgelerde kaynak yapabilmek için sadece tel besleme ünitesini sökmek yeterlidir. Bu sayede ağır güç ünitesini kaldırmaya ya da yerini değiştirmeye gerek yoktur. Tel besleme ünitesi güç ünitesinden ara kablonun uzunluğu kadar uzaklaştırılabilir.
 • İnşaatlarda kullanılan düşük karbonlu yapı çeliklerinin, paslanmaz çeliklerin, alüminyum ve alüminyum alaşımlarının yüksek kaliteli kaynağına uygundur.
 • CO2 gazı ile sıçrama sorunu olmadan kaynak yapma olanağı sağlar.
 • 30 kademeli (3×10) kaynak gerilimi ayarına sahiptir. Bu sayede kaynak parametrelerini daha hassas ayarlamak mümkündür.
 • Tel besleme hızı ayarlanabilir.
 • 2/4 tetik seçeneğine sahiptir.
 • Ark oluşumunu kolaylaştıran yavaş tel besleme (yumuşak başlangıç) özelliğine sahiptir.
 • Aşırı ısıl yüklemeye karşı termal koruma devresi ile donatılmıştır.
 • Geri-yanma süresi ayarına (burnback), gaz akış kontrolüne ve kaynak yapmadan ve gaz akışı olmadan tel besleyebilme özelliklerine sahiptir.
 • Kaynak akımı ve kaynak gerilimi değerlerini gösteren iki dijital gösterge bulunmaktadır.
 • Hava soğutmalıdır.
 • Koruma sınıfı IP21S olup, güvenilir ve kullanımı kolaydır.
 • IEC 60974-1’e göre tasarlanmıştır.

 

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

Yazılar geri dön