CNC Abkant Prese Güvenlik Önlemi

Yazılar geri dön

CNC Abkant Prese Güvenlik Önlemi

CNC ABKANT PRES

Abkant, CNC kontrollü sac metal büküm makinasıdır. İlkel modeli cakadır. Abkantlar çeşitli tonajlarda ve genişliklerde arasında olabilirler. Büküm işlemini gerçekleştiren üst ve alt kalıpları vardır. Üst kalıplar “V” şeklinde, alt kalıplar ise yine “V” şeklinde olup erkek kalıbın tam olarak içine oturmasını sağlar.

Soğuk şekillendirme atölyemizde bulunan CNC Abkant Presin yan taraflarına güvenlik önlemi olarak Mehmet ÇULHA öğretmenimiz tarafından fence çalışması yapılmıştır. Bu güzel ve önemli çalışma için teşekkürlerimizi sunarız.

Gelişen teknolojiyle birlikte bilgisayarın makineler üzerindeki kontrolü hızla artmaktadır. Abkant tezgahlarında yapılan işlerin daha kaliteli, daha hızlı ve daha kolay bir şekilde yapılabilmesi, üretimin kalitesini ve rekabet gücünü arttırmaktadır. Bu da abkant bükme makinesinin bilgisayar kontrollü olmasıyla mümkündür.

Abkant presler, sac metale hidrolik basınçla kuvvet uygular. Malzeme türü, malzeme kalınlığı, uygulanacak basınç gibi bilgiler CNC kontrol panelinden cihaza girilir. Bu bilgiler verildikten sonra animasyon elde edilir ve bükme işlemi sonrası ortaya çıkacak olan ürün görülmüş olur. Bir hatayla karşılaşılması halinde gerekli değişiklikler yapılarak istenen ürünün üretilmesi sağlanır. CNC kontrollü abkantlardaki önemli diğer bir özellik ise arka dayamanın hareket ettirilebilmesidir. İleri, geri, aşağı ve yukarı sayesinde daha hassas üretimle istenen form sac metale verilebilir. Bu da cnc’nin abkanta kazandırdığı kolaylıklardandır.

 

Bu tezgahların kullanımı esnasında operatörün dikkatli olması ilk önceliktir. El sıkışması,boyun sıkışması gibi tehlikelere karşı tezgahı sadece eğitimli personel kullanmalıdır.

Bu gönderiyi paylaş

Yazılar geri dön