CAD LABORATUVARI

CAD

CAD (Computer Aided Design = Bilgisayar Destekli Tasarım) . Bilgisayar Destekli Tasarım, Mühendislik ve Üretim sürecindeki ilk adım, üretilecek parçanın bilgisayar ortamında modellenmesidir. Bu anlamda SolidWorks yenilikçi, kullanımı kolay, Windows işletim sistemi için hazırlanmış üç boyutlu tasarım programıdır. SolidWorks, her türlü makine, tesis, ürün tasarımında kullanıcıya Windows’un kolaylıklarını kullanarak hızlı bir şekilde çizim yapma olanağı sağlar.

Katı modelleme programı, kullanıcıya tasarımın her aşamasında müdahale şansı vererek modelin boyutları, ölçüleri ve ayrıntılarının istenen şekilde  değiştirilmesine olanak tanır. SOLİDWORKS saniyelerle ölçülebilecek zaman dilimlerinde teknik resimlerin ve montajların yapılmasını sağlar.

AUTOCAD, tasarım ve çizimleri bilgisayarda yapabilmeyi sağlayan bilgisayar destekli tasarım ve çizim yazılımıdır. Tüm dünyada oldukça popülerdir. AUTOCAD ile çizim yapmak, yapılanları daha sonra tekrar değerlendirmek, tasarımları gerçeğe dönüştürmeden önce ekranda görmek, istenen ölçekte çıktı almak, çizilen nesnelere renk atamak, farklı çizgi tipleri kullanmak, farklı desenlerde taramalar gerçekleştirmek, nesneleri içerdikleri ayrıntı ve konuya göre değişik adreslere yerleştirerek,istenen nesne ya da nesneler grubunu ekranda görüntülemek, çizimin bir parçasının ya da tümünün yazıcı ya da çiziciden çıktısını almak veya görüntülemek, görsel olarak başarılı tasarımları hayata geçirmeye, daha açık bir şekilde iletişim kurmaya, onay sürecini düzenlemeye yardımcı olmak gibi klasik çizim tarzlarını daha iyi bir şekilde bilgisayar ortamına aktaran bir programıdır.

Laboratuvar
0
BİLGİSAYAR
0
LABORATUVAR

SolidWorks yenilikçi, kullanımı kolay, Windows’a özel üç boyutlu bir tasarım programıdır. En yaygın kullanılan 3 boyutlu katı modelleme yazılımıdır. Birçok Üniversite, Meslek Yüksek Okulu ve Teknik Lisede eğitimi verilmektedir. SolidWorks her türlü makine, tesis, ürün tasarımında kullanıcıya Windows’un kolaylıklarını kullanarak hızlı bir şekilde çizim yapmasını sağlar.Yenilikçi, kullanımı ve öğrenmesi kolaydır.

Makine, Tesis, Ürün tasarımlarında tasarımcıya büyük kolaylıklar sağlar.

[*] SolidWorks kullanarak ölçülü ve vektör tabanlı üç boyutlu çizimler yapılabilir.
[*] Esnek yapısı sayesinde yaptığımız çalışmaları pek çok program üzerinde kullanabiliriz.
[*] Yaptığımız çizimler üzerinden teknik veriler alabiliriz.
[*] Montaj modülü sayesinde ayrı ayrı yaptığımız çalışmaları bir araya toplayabilir birlikte çalışabiliriz.
[*] Yaptığımız parçalar üzerinde darbe, statik v.b testler yapabilir çok ayrıntılı sonuçlara ulaşabiliriz.
[*] Çalışamalarımızı animasyon eklentisi sayesinde hareketlendirebiliriz.

Talaşlı imalat, döküm yoluyla imalat, kaynaklı imalat, plastik enjeksiyonla imalat gibi bir çok yönteme uygun tasarım yapmaya olanak sağlar. Endüstriyel ürünlerin, Makine parçalarının, makinelerin ve makinelerden  oluşan tesislerin tasarımı için oldukça kullanışlı bir yazılımdır.

Üst düzey konfigürasyona sahip bilgisayarlar bulunan laboratuvarlarımızda SolidWORKS ve AutoCAD dersleri uygulamalı olarak verilmektedir.

AutoCAD, Amerika Birleşik Devletleri merkezli Autodesk şirketinin 1980’lerin başından beri geliştirdiği bir bilgisayar destekli tasarım (CAD = Computer Aided Design) programıdır.
 Teknik resim çizmek için kullanılan diğer programlar gibi vektör tabanlıdır. Yani CAD programı; çözünürlükten bağımsız, 2-boyutlu ve 3-boyutlu geometrik nesnelerin oluşturulduğu bir veri kümesidir. Bu alandaki ilk vektörel çizim programlarından biridir.

Makine, Tesis, Ürün tasarımlarında tasarımcıya büyük kolaylıklar sağlar.

 
[*] Çizimlerde daha kolay ve hızlı değişiklik, daha kaliteli çizimler
[*] Tasarım hassasiyetinin artması
[*] Çeşitli ölçeklerde hızlı çizim imkanı
[*] Tasarım ve analizin bütünleşmesi
[*] Daha çok tasarım seçeneğini deneyebilme
[*] Montajları denemek için daha gelişmiş yöntemler
[*] Tasarlanan ürünü görsel olarak daha iyi algılama
[*] Geometrik özelliklerin daha kolay hesabı
[*] Standart parça kullanımında artış
[*] Kağıt kullanmanın yarattığı sorun ve risklerin azalması
[*] Daha hızlı ve doğru teklif verme
[*] Teknik doküman kalitesinin yükselmesi
[*] Müşteri değişiklik isteklerinin daha kolay yerine getirilmesi

Autocad metal ve makine sektöründe çok kullanılan programlardan biri haline gelmiştir. Üretim boyutunda teknik çizim konusunda büyük kolaylıklar katmıştır. AutoCAD  imalatlar  yapılmadan önce ürünün teknik çizimleri ve şablonlarının çıkmasını sağlar. Görsellik ve teknik içeriği ile hata oranı nerdeyse sıfıra indirgeyerek hatasız bir üretim için düzenlenmiş bir program olması dolayısı ile diğer meslek dalları gibi metal alanında da sıkça kullanılır.

Özellikle mühendisler, mimarlar, teknik ressamlar ve teknikerler tarafında çokça tercih edilen bu dünyaca ünlü tasarım programı en yalın haliyle anlatmak gerekirse görsel olarak başarılı programlar hayata geçirmenize yardımcı olur. Ayrıca bu program makine mühendisleri, inşaat mühendisleri, mobilya dekorasyon sektörü, elektrik ve elektronik mühendisliği gibi daha birçok farklı sektörde de kullanılabilir.