Metal Heykel Bahçede Yerini Aldı
11 Nisan 2018
Tübitak 4006 Bilim Fuarındayız
1 Haziran 2018

Tig Kaynağı Uygulamaları

12.sınıf öğrencilerimiz ileri ark kaynak teknikleri dersinde Tig kaynak uygulamalarına başladılar.

TIG (Tungsten Inert Gas) = WIG ( Wolfram Inert Gas) = GTAW (Gas Tungsten Arc Welding )
TIG Kaynağında erimeyen bir tungsten elektrot kullanılır. Kaynak bölgesine hiç ilave metal verilmeden yapılabileceği gibi, ilave metal verilerek de bu kaynak yapılabilir. TIG kaynağında adından da anlaşılacağı üzere INERT gaz yani asal gazlar kullanılır. En yaygın kullanılanları Argon ve Helyum ya da bunların karışımlarıdır.Argon gazı havadan ağır, Helyum gazı ise havadan hafiftir.
Ülkemizde genelde TIG kaynağı paslanmaz çelik ve alüminyum alaşımlarının kaynağında kullanılır.
Boruların kaynağında dikkat edilmesi gereken hususların başında kök pasonun düzgün atılması gelir. Kök paso kaynağı yapılırken uygun bir kök koruma gazı kullanılmalıdır. Bu gaz, argon, azot veya argon azot karışımı olabilir.
Kök koruması yapılmayan paslanmaz kaynaklarında dikiş homojen bir yapıya sahip olmaz ve paslanmalar başlayabilir. Çünkü borunun içerisinden geçen akışkan düzgün olmayan kök kaynağında birikir. Bu durum da özellikle gıda sektöründe kullanılacak borular için çok büyük sakıncadır.
TIG kaynağında ısı girdisi minimum düzeydedir. Diğer geleneksel kaynak yöntemlerine kıyasla kaynak dikişi homojen bir görünüme sahiptir. Alüminyum gibi demir dışı malzemeler hariç genellikle DC (Doğru Akım) kullanılarak kaynak yapılır ve tungsten elektrod (-) kutuba bağlanmalıdır.
PAYLAŞ:
orbaylan
orbaylan
Metal Teknolojisi Alan Öğretmeni-Robotik Kaynak Atölyesi Şefi

Bir cevap yazın