PVC boruda çilek yetiştirme projesi

Yazılar geri dön

PVC boruda çilek yetiştirme projesi

Alanımız öğretmenlerinden Burhan KUŞÇU , Orhan BAYLAN, Ömer ALPAY ve Mehmet ÇULHA  grup öğrencileri ile çilek yetiştirme projesi başlattılar. Çilek, en lezzetli ve sevilen meyvelerinden biridir. Hasatın iyi olması ve sorun olmaması için uzmanlar bunu PVC borularda veya PVC’de büyütmeyi önermektedir.  Bu yöntem modern aynı zamanda  hem yatay hem de dikey konum için  tasarlanabilir. Dar mekanlarda, duvarlarda, balkonlarda uygulanabilecek bu sistemi alanımız robot atölyesi duvarında uygulamaya başladılar.

Evinizde bile yapması çok kolay, üstelik böyle bir proje için bahçeye de gerek yok. Evinizin balkon duvarına küçük boyda bir tane hazırlayıp, çocuklarınızın boyunda asmanız yeterli. Çocuklarınızla birlikte yapacağınız güzel bir hafta sonu projesi.. Şimdiden kolay gelsin.

Malzemeler:

  • Yeterli uzunlukta PVC boru (100 mm’lik)
  • Alanınız yeterli değilse boruları  kesmek için el testeresi ya da dekupaj testeresi
  • Delik açmak için matkap ve punç
  • Boruları asmak için dilediğiniz çeşit taşıyıcı ip, ahşap veya bizim yaptığımız gibi metal şase de olabilir.
  • Toprak
  • Çilek fidesi

Bunun için 3 metre uzunluğunda 100mm çapında 6 adet PVC boru temin edildi. Borulara 62 mm çapında punç ile eşit aralıklarla delikler açıldı. PVC boruları konumlandırmak için taşıyıcı platform yapıldı ve boyandı. Toprak hazırlandı. Atölye öğretmenlerimiz tarafından alınan yediveren çilek fideleri öğrencilerimizin güzel dokunuşlarıyla yeni yuvalarına yerleştirildi.

 

Bu gönderiyi paylaş

Yazılar geri dön