Kemppi MiniarcTig 180Mlp

Yazılar geri dön

Kemppi MiniarcTig 180Mlp

Tig kaynak makinası. MinarcTig ™ 180, kompakt ve etkili bir doğru akım TIG / MMA makinesi olarak tasarlanmıştır. Minimum 180 A çıkış gücüne sahip olduğu için son derece hafif olan MinarcTig ™ 180, dahili olarak kalıplanmış taşıma kolu veya sağlanan omuz askısı ile işyerine taşınması kolaydır. Makine, uzun güç kablolarıyla çalışmayı içeren çeşitli kaynak uygulamaları ve ortamları için uygundur. İnşaat alanlarında jeneratör kullanımı için de uygundur.

TİG KAYNAĞI NEDİR?

Yöntem yaygın olarak TIG adıyla anılır. TIG kaynağı, elektrik ark kaynak yönteminin daha ileri bir aşamasıdır.

Bu prosesin tam adında Tungsten kelimesi, arka elektrik akımını iletmeyi sağlayan erimeyen elektrodu, Inert kelimesi, diğer elementlerle kimyasal olarak birleşmeyen bir gazı ve Gaz kelimesi de, erimiş banyo ve arkı örten, kaynak bölgesini çevreleyen havayı uzak tutan malzemeyi simgeler.

Bu kaynak yöntemi, Heliarc veya Argonarc olarak da anılmaktadır.

TIG yöntemiyle, genellikle diğer kaynak yöntemleriyle oluşturulan kaynaklara göre daha üstün özellikte dikişler elde edilir. TIG kaynağında ark, tungsten elektrod ile parça arasında serbestçe yanar. Koruyucu gaz, argon, helyum veya bunların karışımından oluşur.

Şekil de TIG kaynağının prensip şemasını gösterilmektedir.

Enerji üretecinin bir kutbu tungsten elektroda diğeri parçaya bağlıdır. Ark, sadece bir elektrik iletkeni ye ark taşıyıcısı olan tungsten elektrod (sürekli elektrod) ile parça arasında yanar. İlave malzeme, kural olarak akım yüklenmemiştir; kaynak bölgesine yandan veya önden, ya elle sevk edilen çubuk veya ayrı bir sevk aparatından sevk edilen tel formundadır. Tungsten elektrod ile erimiş banyo ve ilave metalin erimiş haldeki ucu, atmosferden, elektrodun bulunduğu bir koruyucu gaz memesinden elektrodla eş eksenli olarak beslenen bir inert koruyucu gaz ile korunur.

TIG kaynağında en yaygın koruyucu gaz olarak Argon kullanılır. Elektrodun tatminkâr şekilde korunabilmesi için koruyucu gazın saflık derecesi en az % 99,95 olmalıdır. Kural olarak 200 bar basınç altındaki 10 Nm3 ‘lük çelik tüplerde satılır. Hafif metallerde geniş ve derin nüfuziyet nedeniyle son yıllarda Argon/Helyum karışımlarının kullanılmasına doğru bir eğilim mevcuttur.

Şekil ‘de TIG kaynak ekipmanın temel elemanları gösterilmektedir.

Uygulama ve avantajları
TIG kaynağı, üzerinde kaynak yapılabilir tüm malzeme ve uygulamalar için kullanılabilen çok yönlü bir kaynak yöntemidir. Ana uygulama alanı paslanmaz çelik, alüminyum ve nikel alaşımlarıdır.  Konsantre ve stabil ark, cüruf ve çapak olmaksızın yüksek kaliteli kaynatılmış metal temin eder. Bu kaynak yöntemi, reaktör inşası gibi kalite beklentisi yüksek olan uygulamalar için, ilk tercihtir. Ayrıca, dolgu malzemesinin kullanımı gerek duyulmaz. 4 mm’nin altındaki sac kalınlıklarında, mekanik tel sürme, ekonomik kaynak hızı oluşmasını sağlar. TIG kaynak yönteminde, yalnızca kalın saclara kaynak yapılması, kısıtlı efektiflik anlamına gelir, oysa yalnızca kök pasosu tavsiye edilmektedir. Dolgu pasosu için MIG/MAG veya tozaltı ark kaynağı gibi güçlü yöntemler daha iyidir.

Birçok uygulama için, pulslu kaynak akımı, ana malzemedeki yoğun erimeyi ve bununla ilişkili olan kaynak damlacığı düşmesini önlemeye yardımcı olur. Özellikle düşük kalibreli saclarda, ana metal bölümler halinde eriyip tekrar katılaştığı için, kaynak oluşumunun elde edilmesi daha kolaydır.

Alüminyum havaya her temas ettiğinde, yüzeyde hemen oksit tabakaları oluşur. Tabakanın erime noktası 2015 °C’dir. Ancak alüminyum 650 °C’de erir. Oksit tabakası katı kaldığı takdirde, oksit tabakanın üzerinde eriyen alüminyum akacak ve kaynak dikişi imkansız hale gelecektir. Oksit tabaka, örneğin elektrodun pozitif kutbuyla giderilmelidir. Ancak bir dezavantaj, TIG kaynağında tungsten elektrot negatif olarak kutuplandığı için kaynak özelliklerinin deforme olmasıdır. Çözüm, alternatif akımla kaynak yapmadır.  Pozitif yarım dalga sırasında oksit tabakası açılır.  Negatif yarım dalga, füzyon penetrasyonunu artırır ve gerekli kaynak gücünü oluşturur.

KEMPPI MINIARCTIG 180 MLP

TIG kaynak makinesi.
TIG ve Elektrod kaynak imkanı.
Jeneratör ile sorunsuz çalışma garantisi.
Torçtan uzaktan kumanda imkanı.
Darbeli akımda(Puls) çalışma imkanı.
Boru ve ince saçların kaynağı için idealdir.

MinarcTig ™ 180, kompakt ve etkili bir doğru akım TIG / MMA makinesi olarak tasarlanmıştır. Minimum 180 A çıkış gücüne sahip olduğu için son derece hafif olan MinarcTig ™ 180, dahili olarak kalıplanmış taşıma kolu veya sağlanan omuz askısı ile işyerine taşınması kolaydır. Makine, uzun güç kablolarıyla çalışmayı içeren çeşitli kaynak uygulamaları ve ortamları için uygundur. İnşaat alanlarında jeneratör kullanımı için de uygundur.
MinarcTig ™ 180, hassas bir kaynak aleti olup, doğru işlem prosedürlerine uyulması koşuluyla, yüksek kaliteli sonuçlar sağlayacaktır. Kaynak kalitesi yalnızca makinenin kendisinden etkilenmez. Kişisel uzmanlık, yardımcı ekipman ve sarf malzemeleri, doğru, kaynaştırılmış besleme gücü kadar önemli bir rol oynamaktadır. Kaynak, kaynak elektrodu ve iş parçası arasında bir elektrik arkı oluşturulduğunda gerçekleştirilir. Kaynak, iş parçasına takılı 'toprak dönüş kablosu' da dahil olmak üzere ekipman düzgün bir şekilde kurulmadığı sürece mümkün değildir. Bu dönüş hattı, kaynak akımının akışına izin veren 'kaynak devresini' oluşturur. Toprak dönüşü kurşun kelepçesi, kaynak yapılacak iş parçasının üzerinde ve kelepçelerin temas ettiği alanın temiz ve boya içermediğinden emin olun.
Teknik Özellikler
Şebeke Gerilimi 1~ 50/60 Hz 230 V +/- 15%
Gereken güç(Maksimum akımda) 6,7 kVA
Şebeke Bağlantı Kablosu H07RN-F 3x 2,5mm²(3m)
Sigorta Gecikmeli Tip 16 A
Devrede Kalma Oranı 40 °C %35 D.K.O 180 A / 17,2 V
%60 D.K.O
%100 D.K.O 120 A / 14.8 V
Boşta Çalışma Gerilimi 90 V
Güç faktörü,Maksimum akımda 0.99
Verimlilik,Maksimum akımda 82 %
Kaynak Akım Aralığı Elektrod 10A/20,4V-140A/25,6V
TIG 5A/10,2V-180A/17,2 V
Kullanılabilen Elektrod Çapı(MMA) ø mm 1,5-..3,25mm
Boyutlar U x G x Y, mm 400 x180 x 340
Ağırlık kg 8(Kablosuz)

 

TİG KAYNAĞI İLE İLGİLİ DAHA ÇOK TEKNİK BİLGİYE ULAŞMAK İÇİN TIKLAYINIZ.

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

Yazılar geri dön