HAKKIMIZDA

TARİHSEL SÜREÇ

Okulumuz 1945-1946 Eğitim ve Öğretim yılında o yıllarda tütün deposu olarak kullanılan Gökseller Pasajı´nın bulunduğu yerde 186 öğrenci ve 18 öğretmen kadrosuyla 14 Kasım 1945 yılında Erkek Sanat Okulu olarak Tesviye, Metal İşleri ve Ağaç İşleri dallarında eğitim ve öğretime başlamıştır.

1945 yılından günümüze ulaşıncaya kadar Metal ve kaynak teknolojileri dünyada en hızlı gelişen, pazar payı artan ve rekabet koşulları ağırlaşan bir sektör olmaktadır. Dolayısıyla sektör sürekli gelişim gösteren, kendini yenileyen, araştırma ve geliştirme çalışmalarına ağırlık veren bir bilim dalı olma durumundadır.Üretime yönelik bir sektör olduğu için de ülke ekonomilerine yüksek oranda katma değer sağlamaktadır.

Alanımız bu değişimin farkındadır. Endüstri 4.0 uyumlu Robotik Kaynak Ünitesi, Robotik Simülasyon Laboratuvarı ve Kaynak Simülatörü  ile kendisini yenilemiştir. Alanında Türkiye’de tek olma gururunu yaşamaktadır.  

Türkiye’de metal sektörü hızla gelişmekte ve büyümektedir. Ülkemizde küçük, orta ve büyük ölçekli işletmelerde çok sayıda nitelikli elemana ihtiyaç duyulmaktadır.

 

 

 

Branşlaşmış atölyeleri ve makineleriyle siz değerli öğrencilerimize alanımızda verilen eğitim ve öğretimdeki ana amaç ihtiyaç duyulan nitelikli elemanları en donanımlı şekilde yetiştirmektir. 

Temel metal şekillendirme, metalleri sıcak veya soğuk olarak biçimlendirme, kaynak işleri, ısıl işlemler, malzeme muayene yöntemleri, metal yüzey işlemleri,bilgisayar destekli tasarım ve çizim, mesleği ile ilgili NC, CNC tezgâhlarında çalışma konularının verildiği meslek alanıdır.

Kaynakçılık mesleğinden mezun olan öğrenciler genel kültür derslerinin yanı sıra, temel metal şekillendirme, endüstride ihtiyaç duyulan TIG, MIG-MAG, özlü tel ile ark kaynağı (FCAW), örtülü elektrotla elektrik ark kaynağı, oksi-gaz kaynağı,direnç kaynak yöntemleri, malzeme muayene, metal yüzey işlemleri, ileri düzeyde metal işleme,bilgisayar destekli çizim ve tasarım, temel elektrik ve teknik yabancı dil konularında bilgi, beceri ve tavır olarak eğitim almaktadır.

Çerçeve Öğretim Programında; 
1. Kaynakçılık, 
2. Isıl İşlem, 
3. Çelik Konstrüksiyon, 
4. Metal Doğrama dalları yer almaktadır. 

Çelik konstrüksiyonculuk mesleğinden mezun olan öğrenciler genel kültür derslerinin yanında, temel metal şekillendirme, oksigaz ve sıcak şekillendirme, elektrik ark kaynağı, soğuk şekillendirme, metal yüzey işlemleri, çelik yapılandırma, çelik çatı kiriş sistemleri, mesleği ile ilgili NC, CNC tezgahlarında çalışma, bilgisayar destekli çizim, temel elektrik ve teknik yabancı dil konularında bilgi, beceri ve tavır olarak eğitim almaktadır