Ergime sıcaklıkları aynı veya birbirine yakın iki veya daha fazla metalik malzemeyi ısı veya basınç yoluyla veyahut her ikisini birden kullanarak ,aynı cinsten ilave metal kullanarak veya kullanmaksızın yapılan bir tür birleştirme veya dolgu işlemidir.

Ayni özellikteki malzemeler (çelik-çelik) veya farklı özelliklerdeki malzemeler (paslanmaz çelik-alüminyum) farklı kaynak yöntemleri ile birleştirilebilirler

TEKNOLOJİK UYGULAMALARIN HER YERİNDE MUTLAKA KAYNAK İŞLEMİ VARDIR.(gemiGEMİ İMALATIGemi ,trenTREN İMALATItren ,ucakUÇAK İMALATIuçak ,otomobilOTOMOBİL İMALATIotomobil ,tankTANK İMALATIaskeri araçlar ,stadyumÇELİK KONSTRÜKSİYON STADYUM çelik konstrüksiyonlar vb.)

-Kaynak işlemi, sökülemez bir birleştirme meydana getirir.- Maliyet bakımından karşılaştırıldığında birleştirme teknikleri içerisinde ekonomik bir işlemdir.- Kaynaklı birleştirmeler sadece fabrika ortamında değil aynı zamanda “sahada” da yapılabilir.

ASLINDA HERKES KAYNAK YAPMAYA ÖZENİR. CUMHURBAŞKANI,BAŞBAKAN,SANATÇI…OLSA BİLE

ÖRTÜLÜ ELEKTROTLA ARK KAYNAĞI

 MİG-MAG KAYNAĞI

 TİG KAYNAĞI

 OKSİ-GAZ KAYNAĞI

Expressweld Mastermig 350

DETAYLAR

Kemppi MiniarcTig 180

DETAYLAR

GeKaMac RKM 350

DETAYLAR

PoWeR CUT 100i

DETAYLAR

Expressweld Mastermig 250CT

DETAYLAR

GeKaMac PoWer Tig 400

DETAYLAR

KIZAKLI PUNTA MP16K

DETAYLAR

VRTEX MOBİLE 360

DETAYLAR

Örtülü elektrod ark kaynağı, kaynak için gerekli ısının, örtü kaplı tükenen bir elektrod ile iş parçası arasında oluşan ark sayesinde ortaya çıktığı, elle yapılan bir ark kaynak yöntemidir. Elektrodun ucu, kaynak banyosu, ark ve iş parçasının kaynağa yakın bölgeleri, atmosferin zararlı etkilerinden örtü maddesinin yanması ve ayrışması ile oluşan gazlar tarafından korunur. Ergimiş örtü maddesinin oluşturduğu cüruf kaynak banyosundaki ergimiş kaynak metali için ek bir koruma sağlar.Ayrıca elektrot örtüsüne katılan alaşım elementleri yardımı ile, kaynak dikişini alaşımlandırarak, istenen özelliklerde kaynak bağlantısı elde edilebilmektedir.Kaynak işlemlerinde maksimum performans elde etmede elektrot seçimi büyük rol oynamaktadır. Bu nedenle, kaynak yapılacak malzemeye, kaynak tekniğine ve kaynak parametrelerine uygun elektrod seçilmelidir. Bunun bilinciyle uygulamalarda farklı örtü karakterine sahip elektrotlarla kaynak becerileri kazandırılmaya çalışılmaktadır.

RUTİL ELEKTROTLAR

SELÜLOZİK ELEKTROTLAR

BAZİK ELEKTROTLAR

Atölyemizde havalandırma sistemleri kullanılarak güvenli bir çalışma ortamı sağlanmaktadır. Kaynak bölgesinde ve genel çalışma alanında yeterli havalandırma sağlanarak kaynak buharı ve gazların solunması olabildiğince önlenmiştir.

kaynak-atolyesi
acrobatkol

Gazaltı kaynağında gerekli sıcaklık, sürekli beslenen ve eriyen bir tel elektrotla kaynak banyosu arasında oluşturulan ark yoluyla ve elektrottan geçen kaynak akımının elektrotta meydana getirdiği direnç ısınmasıyla oluşur. Elektrot çıplak bir tel olup bir elektrot besleme tertibatıyla kaynak bölgesine sabit bir hızla sevk edilir. Çıplak elektrot, kaynak banyosu, ark ve esas metalin kaynak bölgesine komşu bölgeleri, atmosfer kirlenmesine karşı dışardan sağlanan ve bölgeye bir gaz memesinden iletilen uygun bir gaz veya gaz karışımı tarafından korunur.Eriyen metal elektrot ve soy gaz kullanımı nedeniyle yönteme MIG (Metal İnert Gas) kaynağı adı verilmiştir. Yöntemde daha sonra düşük akım yoğunlukta ve darbeli akımla çalışma, daha değişik metallere uygulama ve koruyucu gaz olarak aktif gazların (CO2) ve gaz karışımlarının kullanılması gibi işlemler meydana gelmiştir. Bu gelişmeler, aktif koruyucu gazın kullanıldığı yönteme MAG (Metal Active Gas) kaynağı adının verilmesine neden olmuştur.

SG1

SG2

SG3

6

MİG-MAG


Kompakt,üniversal ve sinerjik
3

TİG


180A ve 400A olmak üzere sinerjik
6

REDRESÖR


Örtülü elektrotla ark kaynağı
2

DİRENÇ


Portatif ve pedallı olmak üzere
2

OKSİ-GAZ


Seyyar arabalı
4

İNVERTER


Saha işlerinde
  • TİG ELEKTROT BİLEME MAKİNASI

  • KAYNAK AĞZI AÇMA MAKİNASI

  • SOLAR KAYNAK MASKESİ

  • DUMAN EMME SİSTEMİ

  • ELEKTROT KURUTMA FIRINI

  • ÖZLÜ KAYNAK TELİ

  • KAYNAK CAMLI PARAVANLAR

  • BİLGİLENDİRME PANOLARI